Peter Fisk/ GeniusWorks , Pazarlama Gurusu, Danışman, Yazar, Konuşmacı

Katlı değer yaratan bir “Gamechanger”

Kariyeri boyunca dünyada adım atmadığı yer, iş yapmadığı sektör kalmayan Peter Fisk, uzun yıllar boyunca global markalarda önemli görevler üstlendi. Chartered Institute of Marketing'in CEO'su olarak görev yaptığı sürede, işletme ve piyasalarda küresel bir otorite haline geldi. Akademik kariyerine dünyanın en üst düzey eğitim kurumlarından IE Business School'da profesör olarak devam ediyor.
   
"Thinkers50" listesinin "Guru Radarı" bölümünde gösterilen Fisk, Business Strategy Journal tarafından “En iyi yeni ticari zekâlardan biri" olarak nitelendirildi. Yeni kitabı "Gamechangers... Are you ready to change to world?" ile 2015 Yılın Pazarlama Kitabı ödülüne aday oldu. Sağ ve sol beynin başarıya giden yolda oynadığı rollere odaklandığı "Marketing Genius" kitabıysa 35 dile çevrilme başarısını gösterdi.
   
Fisk, dünya genelinde hızla değişen piyasaları anlamak, yeni düşünme yolları bulmak ve müşterilerinin kazanmasına yardım etmek için tecrübelerini kendi danışmanlık şirketi GeniusWorks’te pratiğe dönüştürüyor.

Martin Lindstrom/ Değişim Ajanı, Marka Fütüristi, Yazar

Tüketicinin zihnini okuyan, yeryüzünün en etkili pazarlama dahisi

MARTIN LINDSTROM, TIME  Dergisi'nin "Dünya'nın En Etkili 100 Kişisi"nden biridir, Thinkers50'ye göre dünyanın önde gelen iş düşünürleri arasında 18. sırada yer almaktadır ve 2013'ten bu yana üç sene üst üste, 30,000 pazarlamacı tarafından dünyanın 1 numaralı marka uzmanı seçilmiştir.

Martin, New York Times ve Wall Street Journal'ın çok satanlar listesinde olan Buyology (Doubleday, New York) da dâhil yedi çok satan kitabın yazarıdır. Martin Lindstrom'un bir sonraki kitabı: Small Data – The Tiny Clues That Uncover Huge Trends (St. Martins Press) 23 Şubat 2016'da yayımlandı.

Lindstrom, LEGO, PepsiCo, Red Bull, Estee Lauder, Nestlé, SAP, The Walt Disney Company, Tesco, Carrefour ve GlaxoSmithKline gibi Fortune 500 listesinde yer alan sayısız şirkette güvenilir bir marka ve yenilik danışmanıdır. Yıllar geçtikçe, her şirketin yapmak istediği şeyi yapmanın alışılmışın dışında bir yolunu geliştirmiştir: Müşterilerin en derin isteklerini anlama ve onları çığır açan ürünlere, markalara, hizmetlere veya perakende satış deneyimine yönlendirme.

Forbes tarafından dünyanın önde gelen marka uzmanlarından biri olarak kabul edilen Lindstrom, markaların İnternet üzerinde tanıtımlarına (1994), Clicks & Mortar ilkelerine (1997), markaların gelecekte nasıl kurulacağı ile dini karşılaştırmaya (2000), markalaşmada 5 duyumuzu kullanmaya (2007) ve kulaktan kulağa iletişim jenerasyonunu keşfetmeye  (2011) öncülük etmiştir.

Ezber bozan çalışmaları sayesinde Lindstrom, Wall Street Journal, the New York Times, Bloomberg BusinessWeek, the Washington Post, USA Today, The Economist, Harvard Business Review, The Independent, The Guardian, ve Der Spiegel'da sık sık yer almaktadır. Belli aralıklarla ABC, CNN, CBS, FOX, ve BBC'ye çıkmaktadır.

Buyology
kitabı, USA Today tarafından "yılın seçimi" oyu almış ve Amerika'da ve dünya genelinde, New York Times ve Wall Street Journal dahil on Top 10 çok satanlar listesinde yer almıştır. BRANDsense adlı kitabı,
Wall Street Journal'dan "... yayımlanmış en iyi beş pazarlama kitabından biri" yorumunu almıştır. Markalaşma üzerine yazdığı altı kitap 50'den fazla dile çevrilmiş ve dünya çapında 70'den fazla ülkede yayımlanmıştır.

Popüler TV şovu "Main Street Makeover" ile Lindstrom, Fast Company, TIME Dergisi ve NBC TODAY Show'un düzenli katılımcısıdır.
 

Mark Zaleski/ BCG Digital Ventures, Yönetici Ortak

İş modellerini yeniden tasarlayan finansal deha, vizyoner girişimci

Mark Zaleski, çok ülkeli, yüksek hızda büyüyen e-ticaret, dijital medya ve hizmet olarak yazılım sektörlerinde uzmanlaşmış bir melek yatırımcı, danışman, üst düzey yönetici ve şirket bağımsız yönetim kurulu üyesidir.

Çok sayıda yatırım, fon toplama, iş iktisabı, entegrasyonu, devri ve çıkışlarını gerçekleştirdi.
2007’den itibaren, Benelüks ülkelerindeki lider online bir film kiralama sitesi olan HES N.V.,’nin ana yatırımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. 2011’den 2013’e (Cyrte Yatırım’a) satılana kadar Hollanda’daki seyahat ve eğlence paketlerine yönelik lider e-ticaret sitesi Emesa N.V.’nin Denetim Kurulu’na danışmanlık yaptı.
 
Avrupa’daki QXL ricardo (Naspers’e satıldı), Dailymotion (France Telecom’a satıldı), Shutl (eBay Inc’e satıldı), Digitouch (MBO), Limundo, LimeJump, Maven, Mondo, Wave Optics ve Wikimart gibi başka diğer yüksek büyüme oranlarına sahip internet şirketlerine yatırım yaptı. Ekim 2014’ten beri, GoCardless ve Show-My-Homework’te yatırımcı ve bağımsız yönetim kurulu üyesi; yakın geçmişte Mart 2015’ten bu yana Dynistics’te Yönetim Kurulu Başkanılığı yaptı. PROfounders Capital ve Passion Capital’da Yatırım Ortağıdır.

Mark, Paris menşeili Dailymotion’ın 2007’den 2009’a CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Liderliğinde Dailymotion, 60 milyonda fazla tekil ziyaretçisi ve her ay 1 milyar video görüntülemesiyle dünyanın bir numaralı bağımsız video paylaşım sitesi oldu. Yeni sermayede 25 milyon Euro birikmesini sağladı, strateji oluşturdu, iş modeli ve mevcudiyetinin meşrulaşmasını sağladı, şirketi dünya çapında hızla büyüttü ve diğer bağımsız rakiplerle arasında büyük bir uçurum açarak bunu gelir kaynağına yansıttı. 2000’den itibaren yine lider bir online tüketici ticaret platformu olan QXL ricardo plc’nin (QXL.L) CEO’luğunu yaptı.
 
Mark, Oxford Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansı yaptı. Dan Matthews’un kitabı New Rules of Business: Leading entrepreneurs reveal their secrets for success’te adı geçti. Yöneticiler Enstitüsü ve Kraliyet Sanat Cemiyeti üyesidir.

Peter Vessenes/ Bitcoin Foundation, Kurucu Ortak ve İlk Genel Başkan

Bitcoin’i yaratarak, dijital paranın geleceğini yazan teknoloji danışmanı

Peter Vessenes Bitcoin Şirketi'nin kurucu ortağı olup, ilk Yönetici Müdürlüğünü ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır.  2011'de ilk Girişim Destekli Bitcoin Şirketi'ni, Coinlab, Inc’i kurmuştur.

Yakın zamanda, TheDAO gibi gruplara bir hafta boyunca çok önemli uyarılarda bulunarak, Smart Contracts'e karşı gerçekleştirilmesi muhtemel bir takım protokol ve kriptografik saldırıları yayınlamıştır. Ne yazık ki bu uyarıları görmezden geldikleri için kısa süre içinde hırsızlık nedeniyle 50 milyon dolar kaybetmişlerdir.

Hazine Bakanlığı, FinCEN ve ABD Sayıştayı'nın da bulunduğu birçok gruba Bitcoin teknolojisi hakkında sayısız öneride bulunmuş ve bu konuda danışmanlık yapmıştır. Perkins Coie gibi büyük hukuk firmalarına; Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers gibi dört büyük muhasebe firmasının ve Lightspeed Venture Partners, DFJ, Ribbit Capital, Pantera Capital, Ceder Hill Capital ve diğerleri gibi önemli risk sermayesi firmalarının güvenilir bir danışmanı olarak,  Bitcoin çalışmalarını sunmuş ve bu firmalarda uygulanmasına yardımcı olmuştur.

Peter Vessenes, alanında uluslararası çapta tanınan bir konuşmacı ve uzmandır. Brown Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nden mezun olup; kriptografi üzerine yoğunlaşmıştır.  

Mark Ritson/ Melbourne Business School, Profesör

Lüks tüketim dünyasından ödüllü bir marka profesörü

Mark Ritson, Melbourne Bussiness School Pazarlama Bölümü'nde misafir profesör ve Singapore Management University'de ziyaretçi profesördür. Lancaster University Pazarlama Bölümü'nde doktorasını tamamlamış ve Melbourne Bussiness School’dan önce Minesota Üniversitesi’nde, London Bussiness School’da yardımcı profesörlük ve MIT Sloan’da ziyaretçi profesörlük yapmıştır.
  
Araştırmaları Sloan Management Review, Harward Business Review, Journal of Advertising ve Journal of Consumer Research gibi dergilerde yer almıştır.

Markalaşma yazarı olan Mark, on yıldan fazla süredir her hafta köşesinde İngiltere’de Pazarlama Haftası konusunu kaleme almıştır. İngiltere’deki dergi basını için en prestijli ödül olan Profesyonel Yayıncılar Derneği (PPA) Basın Ödülleri’nde üç kez iş dünyasını konu edinen en iyi köşe yazarı seçilmiştir. Doktora teziyle 2000 yılı Ferber Ödülü’ne layık görülmüş ve öğretim verdiği MBS, LBS, MIT ve SMU’da MBA ödülleri almıştır.

Mark küresel olarak marka stratejisi, pazar araştırması, pazarın bölümlendirilmesi, müşteri ilişkileri yönetimi ve marka genişletme gibi konularda çalışmıştır. Bu zamana kadarki müşterileri Baxter, Loewe, McKinsey, PepsiCo, Subaru, Eli Lilly, Donna Karan, Johnson & Johnson, De Beers, Sephora, Benefit, Amgen, Ericsson, Cloudy Bay ve WD40’tır. 2002’den 2015’e kadar Louis Vuitton, Dom Perignon, Fendi, Tag Heuer, Dior ve Hennessy gibi markaların üst düzey yöneticileriyle çalışarak, dünyanın en büyük lüks tüketim malları üreten grubu LVMH’de kurum içi profesör olarak hizmet vermiştir. 

Kubilay Özerkan/ Metro Toptancı Market Türkiye, Genel Müdür

Yerel üreticiden tüm dünyaya sürdürülebilir tüketimi hedefleyen perakende lideri

1997 yılından bu yana Metro Group bünyesinde farklı görevler üstlenen Özerkan, 2000-2005 yılları arasında Metro Toptancı Market Romanya, Macaristan, Bulgaristan Yönetim Kurulu Üyeliği, 2005-2008 yılları arasında Real Hipermarketleri Romanya ve Ukrayna’nın Yönetim Kurulu Üyeliği'ni ve 2008-2011 yılları arasında Real Hipermarketleri Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü yaptı.

Özerkan, 2011 yılından bu yana Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.   Metro Toptancı Market vizyonu doğrultusunda sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve hayvancılık konusunda birçok projeye imza atan Özerkan, yerel ürünlerin Türkiye'de ve Metro’nun yer aldığı diğer ülkelerde satışa sunulmasında önemli bir rol oynamıştır. Özerkan, yerel üreticilerin hem ekonomik hem de sosyal kalkınmasına fayda sağlarken müşterilerinin farklılaşmasına yardımcı olma hedefiyle çalışmalarına devam etmektedir. 

Ergül Çivi/ Spotify , Türkiye Ülke Direktörü

Dijital’in ve Müzik dünyasının genç, yenilikçi direktörü

Ergül Çivi 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünden mezun oldu. Aynı sene MTV müzik kanalında Satış Temsilcisi olarak profesyonel hayatına başladı.

2007 ve 2010 yılları arasında sırasıyla iki teknoloji firması YMG ve LinkZ'nin Satış Müdürlüğüne getirildi. 2010'da Microsoft'a geçerek MSN, Skype ve Windows Live platformlarında kurulan işbirliklerinden sorumlu Kıdemli Müşteri Temsilcisi olarak görev aldı.

Ergül Çivi 2013 yılından beri Spotify Türkiye'nin Ülke Direktörü olarak tüm organizasyonun Türkiye operasyonunu ve yüksek performanslı bir satış ekibini yönetiyor, şirketin tüm birimleriyle yakından çalışıyor, Spotify'ı Türkiye'de yaygınlaştırıyor ve yerel pazardaki reklam satışlarını yönetiyor. Aynı zamanda Spotify'ın Türkiye'deki sözcüsü olarak birçok üniversite konferansına ve dijital etkinliklere katılıyor.

Tanyer Sönmezer/ Management Centre Türkiye,CEO

En beğenilen şirketlerin yaratıcı danışmanı

Tanyer Sönmezer mesleğini hiç yapmamış bir ODTÜ Makina Mühendisliği mezunudur. Satış konusunda bir MBA ve bir Pazarlama Yüksek Lisansı üzerine HARVARD BUSINESS SCHOOL’da ”Yönetim Kurullarının Etkin Yönetimi”, OXFORD LEADERSHIP INSTITUTE’de “Liderlik“, MIT’de “İnovasyon”, STANFORD’da “Değişim Yönetimi, Design Thinking” ve LONDON BUSINESS SCHOOL’da “İnovasyon Liderliği” üzerine okusa da, hayatı LUNAPARK’ta çalışırken öğrenmiş bir DANIŞMAN’dır.

Yönetici, aşçı, sihirbaz, pilot, fotoğrafçı, konferans konuşmacısı rollerini saymazsak sevdikleri için sıradan bir KAHRAMAN olmayı tercih eder. Türkiye’nin en beğenilen şirketlerinin tamamına danışmanlık yapmakta olan Sönmezer, Management Centre Türkiye (MCT) Grubunun CEO’sudur. “Yöneticinin Sırt Çantası” ve “Yöneticinin Beslenme Çantası” kitaplarıyla en çok satanlar listesinde yer almaktadır. 

Ergün Güler/ VESTEL , Satış Pazarlama Genel Müdürü

Yerel markadan dünyada adı geçen markalar arasına konumlanan teknoloji şirketinin lideri
 
1974 yılında Berlin’de doğan Ergün Güler Vestel’deki kariyerine 1999 yılında Finans Uzmanı olarak başlamış, 2006 - 2012 yılları arasında Vestel Şirketler Grubu Mali İşler ve Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Mayıs 2012’de Zorlu Holding Kurumsal Risk ve Hazine Koordinatörü olarak atanan Ergün Güler, 2012 senesinin Ekim ayından bu yana Vestel Pazarlama A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Ergün Güler, 2015 yılından beri Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanıdır.
Ergün Güler, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme lisansı ve Bilkent Üniversitesi MBA yüksek lisansına sahiptir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Dr. Oliver Hupp/ GfK , Global Marka Stratejisi ve Takibi Direktörü

Dr. Oliver Hupp 1999 senesinde GfK’ya katıldı. 2012’den 2013’ün sonuna kadar Oliver 60+ kişilik yeni kurulmuş Tüketici Ürünleri, Hizmetleri & B2B Marka & İletişim Araştırma departmanını yönetmiştir. Ekibiyle birlikte, lokal ve uluslararası müşterilere stratejik ve operasyonel marka yönetimi ve reklam araştırmaları konusunda hizmet vermiştir. Oliver 2014’te GfK Almanya’nın Tüketici Ürünleri ve Perakende Araştırmaları Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Bu görevinde kendisi lokal ve global Key Account Manager’lardan oluşan bir ekip kurmaktan sorumlu olmuştur. Mart 2015’ten beri GfK’nın global Marka ve Müşteri Deneyimi ekibinde Global Marka Stratejisi ve Takibi Direktörlüğü yapmaktadır. Bu rolünde GfK’nın marka araştırma portföyünün gelecek strateji ve operasyonel başarılarını yönetmektedir.  Oliver marka yönetimi konusunda birkaç makale yayınlamıştır. Ulusal ve uluslararası konferanslarda bunları sunup araştırmaları ve yayınları için ARF Great Minds Award 2013  ve ESOMAR Best Paper Awards ödüllerini almıştır.

Oliver Britz/ Lindstrom Company , Marka Danışmanı

Katlı Değer İç Görüleri … Büyük veri dünyasında küçük verinin gücü

Oliver Britz, dünya çapında Fortune ilk 100 listesine giren müşterilere sahip, iç görü odaklı bir pazarlama danışmanlık firması olan LINDSTROM şirketinin marka danışmanıdır. Britz, kapsamlı uluslararası projelerin yönetiminde faaliyet gösterdi, pek çok farklı kültürden tüketicilerin sezgilerini keşfetti ve sayısız marka marka mimarisi ve stratejik konumlanma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

14’ten fazla ülkede yüzlerce tüketiciyle kapsamlı ve detaylı görüşmeler gerçekleştirerek bir bireyi derinde duygusal olarak teşvik edici şeyleri analiz eden basit iletişim kurma yeteneğini güçlendirdi.
Yüksek düzeyde bir öz farkındalık kazandığı için yüzeyin altında yatan gerçekliği süzerek anlayabilmektedir. İş ortamında ise genelde çok çeşitli kişilerle eş zamanlı olarak çalışmaktadır.

Britz; LEGO, PepsiCo, RedBull, Estee Lauder Companies, Nestlé, Walt Disney Company, Carrefour ve GlaxoSmithKline dahil Fortune ilk 500 listesine giren sayısız şirketin güvenilir bir marka ve inovasyon danışmanıdır.

Brezilyalı bir içecek şirketinin danışmanı olarak Britz, Brezilya’daki 16 şehirde yaklaşık 100 kişiyle evlerinde görüşmeler gerçekleştirdi. Tüketicilerin markaya olan duygusal bağlarının özünü anladıktan sonra, tüketicileri profillere ve hedef gruplarına ayırarak şirketin tekrar markalaşması için konseptler geliştirdi, şirket ve reklam ajansı arasındaki ilişkileri yönetti ve hatta yönetimle ilgili stratejik atölye çalışmaları düzenledi.

Britz’in diğer müşterileri arasında; Meksika’daki bir varlık yönetimi grubu, Dubai, Umman ve Suudi Arabistan’da bir emlak geliştirme grubu, Kuzey Carolina’da (ABD) bir süper market zinciri, Avrupa’da bir otel zinciri ve Danimarka’da Hızlı Tüketim Malları (FMCG) mücevherat markası bulunmaktadır.

Cem Seymen/ CNN TÜRK , CNN TÜRK Ekonomi Editörü

"Türk Ekonomisinin Yeni Hikayesi Ne Olmalı?"

4.sanayi devrimi Türk ekonomisi için heyecan verici fırsatlar sunuyor. Katma Değerli Üretim ve İhracat yapan Türkiye ekonomisi, hem sağlıklı büyür hem de yeni istihdam sahaları açar. 4.Sanayi Devrimine öncülük edebilmek için yazılım, donanım ve algoritma bilen öğrenciler yetiştirmek zorundayız. Ancak bu sayede yüksek teknoloji üretiriz ve bu sayede zenginleşebiliriz.
Dünya ve Türkiye karşılaştırması ile teknoloji ihraç eden güçlü ülke hedefini Cem Seymen’den dinleyeceğiz.

MCT Danışmanlık A.Ş ve Eventus Organizasyon Fuarcılık ve Ticaret A.Ş. tarafından düzenlenen her türlü organizasyondaki sunum ve demeçler, şirketimiz görüş ve politikası ile ilgili olmayıp, tamamen konuşmacıların kişisel bilgi ve görüşlerini yansıtmaktadır.